A tanulmány azt vizsgálja, hogy az egyesült királyságbeli magyar kivándorlók körében milyen tipikus mintázatok azonosíthatóak be azzal kapcsolatban, hogy a migráns egyén miért válik a helyi diaszpóraközösség aktív tagjává. A félig-strukturált interjúkon alapuló elemzés eredményeként három jól elkülönülő diaszporizálódási mintázat rajzolódott ki: a kényszerű diaszporizálódás, az önkéntes diaszporizálódás és a transznacionális diaszporizálódás mintái. A tanulmány adalékul szolgál a befogadó országeli integráció és a transznacionális gyakorlatok között fennálló összefüggéseket tárgyaló szakirodalomhoz.
Kulcsszavak: migráció, diaszpóra, diaszporizálódás, integráció, transznacionalizmus
The paper unfolds the typical patterns among Hungarian migrants in the UK that lead the migrant individual to become an active member of the local diaspora community. The research is built on semi-structured interviews carried out with local diaspora leaders. As a result of the analysis, three well-distinguished patterns of diasporization emerged: forced diasporization, voluntary diasporization, and transnational diasporization. The paper adds to the literature on the relationship between host country integration and transnational practices.
Keywords: migration, diaspora, diasporization, integration, transnationalism
Korábbi lapszámaink elérhetők a Matarka vagy az OSzK Elektronikus Periodika Archívuma honlapján.
A REGIO (1990-2010) repertóriuma elérhető a Transindex Adatbankjából.
A kiadvány a Magyar Tudományos Akadémia, valamint az NKA Ismeretterjesztés és Környezetkultúra Kollégiumának támogatásával készült.