A dolgozat témája a székely identitásépítés elemzése 1867 és 1940 között. Feldolgozásra kerülnek a Kelet-Európára jellemző identitásépítés legfontosabb eszközei: a nyelv, a modernizáció, a múlt emlékezete és a múlt mítoszai, mint az ősiség, az etnogenezis, a rokonság, a szenvedés, az igazságtalan bánásmód, a hősiesség, a bátorság. A dolgozat második része a diszkurzív identitásépítés folyamatát világítja meg a székelyek esetében a kritikai diskurzuselemzés módszerével.
Abstract: The topic of the paper is the analysis of the evolution of the Székely identity building process in the period between 1867 and 1940. The most crucial tools of identity building typical for Eastern Europe are presented: language, modernization, memory of the past and myths of the past, like those of primordiality, ethnogenesis, kinship, suffering, unfair treatment, heroism, bravery. The second part of the paper highlights the process of discursive identity construction in the case of the Székelys with the help of the critical discourse analysis method.
Keywords: Székely, identity building, ethnicity, myth, discursive identity building
Korábbi lapszámaink elérhetők a Matarka vagy az OSzK Elektronikus Periodika Archívuma honlapján.
A REGIO (1990-2010) repertóriuma elérhető a Transindex Adatbankjából.
A kiadvány a Magyar Tudományos Akadémia, valamint az NKA Ismeretterjesztés és Környezetkultúra Kollégiumának támogatásával készült.