Ez a tanulmány az antifasizmus (náci ellenesség) és a faji ideológia összefüggéseit mutatja be a két világháború közötti Magyarországon. A szerző azt állítja, hogy az értelmezett hálózat tagjai — a faji világkép defenzív jellegéből adódóan — elkerülhetetlen veszélynek tartották a Magyarországgal 1938 márciusa után közös határral bíró Német Birodalmat. A tanulmányozott szervezetek sok szimpatizánsa ezért csatlakozott 1944-ben a német megszállás alatti magyar ellenálláshoz. A tárgyalt szervezeti hálózatban értelmiségi csoport, puskásklub, agytröszt, titkos társaság, diákszövetség, ill. egy félkatonai osztag is megtalálható.
Kulcsszavak: II. világháború, Horthy-korszak, fajiság, jobboldal, ellenállás
This paper presents the interrelations between Anti-Nazism and racialist ideology in the interwar Hungary. The author argues that members of the interpreted souvereignist network inevitably considered the German Reich, which shared border with Hungary after March 1938, as a danger due to the defensive nature of the racialist worldview. That is the reason why many sympathizers of these organizations joined the Hungarian resistance during the German occupation, in 1944. In the discussed organizational network, an intellectual group, a rifle-club, a think tank, a secret society, a student union, and a paramilitary squad also can be found.
Keywords: World War II., The Horthy Era, Racialism, Right Wing, Resistance
Korábbi lapszámaink elérhetők a Matarka vagy az OSzK Elektronikus Periodika Archívuma honlapján.
A REGIO (1990-2010) repertóriuma elérhető a Transindex Adatbankjából.
A kiadvány a Magyar Tudományos Akadémia, valamint az NKA Ismeretterjesztés és Környezetkultúra Kollégiumának támogatásával készült.