Ebben az írásban a szlovákiai magyarság kulturális ízlését tárjuk fel, amelyet még nem vizsgáltak. A fő kutatási kérdésünk az, hogy milyen tényezők befolyásolják az ízlést – pontosabban a highbrow és lowbrow kulturális preferenciák. Elemzésünk során mindvégig a homológiaelmélet, az individualizációs elmélet és a kulturális ízlés mindenevő vs. egyevőség elméletének érveit teszteljük.
Adataink alapján arra a következtetésre jutottunk, hogy az iskolai végzettség és az ízlés között szignifikáns kapcsolat van, ahogy azt a mindenevő vs. egyevőség elmélet is sugallja, de az egyéni tényezők, mint a nem és az életkor is hatással vannak a preferenciákra.
Kulcsszavak: ízlés, kulturális preferenciák, mindenevőség, társadalmi tőke
In this paper we explore the cultural taste of Hungarians in Slovakia, which is an topic, that hasn´t been investigated yet. Our main research question is what factors influence taste – more specifically highbrow and lowbrow cultural preferences. Throughout our analysis we test the arguments of the homology theory, the individualization theory and the omnivoreness vs. univoreness theory of cultural taste.
Based on our data we conclude, that there is a significant relationship between education and taste in a way that the omnivoreness vs. univoreness theory suggests, but individual factors, such as gender and age have impact on preferences as well.
Keywords: taste, cultural preferences, omnivoreness, social capital
Korábbi lapszámaink elérhetők a Matarka vagy az OSzK Elektronikus Periodika Archívuma honlapján.
A REGIO (1990-2010) repertóriuma elérhető a Transindex Adatbankjából.
A kiadvány a Magyar Tudományos Akadémia, valamint az NKA Ismeretterjesztés és Környezetkultúra Kollégiumának támogatásával készült.