A cikk jogi értékelést nyújt az 1915-ös Oszmán Birodalomban történt eseményekről, amelyeket általában örmény népirtásnak neveznek. A fő kérdés az, hogy ezek az események a nemzetközi jog szerint népirtásnak minősülnek-e? Az 1948. évi népirtásról szóló egyezmény elvben nem alkalmazható ezekre az eseményekre, mivel az egyezménynek nincs visszamenőleges hatálya. Az a tény azonban, hogy az 1915-ös események megfelelnek az Egyezmény szerinti népirtás definíciójának, fontos lehet ahhoz, hogy az eseményeket kultúrtörténeti szempontból népirtásnak tekintsük, és ennek a minősítésnek napjainkban is jelentős politikai és diplomáciai vonatkozásai lehetnek.
kulcsszavak: népirtás, nemzetközi jog, örmények
The article offers a legal evaluation of the events of 1915 occurred in the Ottoman Empire that are commonly labelled as the Armenian genocide. The major question is if these events under international law qualify as genocide? In principle the 1948 Genocide Convention is not applicable to these events since the Convention does not have a retrospective effect. However, the fact that the 1915 events meet the definition of genocide under the Convention, may be important to consider the events from a cultural-historical perspective as genocide and this qualification may indeed have important political and diplomatic implications today as well.
Keywords: genocide, international law, Armenians
Korábbi lapszámaink elérhetők a Matarka vagy az OSzK Elektronikus Periodika Archívuma honlapján.
A REGIO (1990-2010) repertóriuma elérhető a Transindex Adatbankjából.
A kiadvány a Magyar Tudományos Akadémia, valamint az NKA Ismeretterjesztés és Környezetkultúra Kollégiumának támogatásával készült.