A szerző a politikai antropológiai tanulmányaiban több szemszögből vizsgálja a délszláv háborúkkal kapcsolatos emlékezetet. Így azt, hogyan emlékeznek a kilencvenes évek délszláv háborúinak szerb „hőseire” (háborús bűnöseire), miképpen jelenik meg a mai szerb nemzeti narratívában a szabadságszeretet és a patriotizmus, többek közt a koszovói háború értelmezése kapcsán. Vizsgálja azt is, hogy a balkáni identitások – így a szerb, a montenegrói, a bolgár és a macedón – közt az utóbbi években milyen új leszámolások mentek végbe, amelyeknek végső célja nemcsak a saját kulturális és nemzeti identitás megerősítése, hanem a másik nemzetnek, nyelvének és kultúrájának a tagadása is.
Kulcsszavak: Balkán, délszláv háborúk, nemzeti identitások, hősök, patriotizmus, nyelv
In his studies of political anthropology, the author examines the memory of the Yugoslav wars from several perspectives. Thus, how the Serbian „heroes” (war criminals) of the wars of the nineties are remembered, how the love of freedom and patriotism appear in today’s Serbian national narrative, including the interpretation of the Kosovo war. It also examines the new confrontations that have taken place among the Balkan identities – such as Serbian, Montenegrin, Bulgarian and Macedonian – in recent years, the ultimate goal of which is not only to strengthen one’s own cultural and national identity, but also the denial of anothet nation, its language and culture.
Keywords: Balkans, Yugoslav wars, national identities, heroes, patriotism, language
Korábbi lapszámaink elérhetők a Matarka vagy az OSzK Elektronikus Periodika Archívuma honlapján.
A REGIO (1990-2010) repertóriuma elérhető a Transindex Adatbankjából.
A kiadvány a Magyar Tudományos Akadémia, valamint az NKA Ismeretterjesztés és Környezetkultúra Kollégiumának támogatásával készült.