A tanulmány a határon túli magyar fiatalok körében vizsgálja a párkapcsolattípusok alakulásának társadalmi és demográfiai aspektusait. Konkrétan azt a kérdést járja körül, hogy milyen összefüggés mutatható ki a szocio-demográfiai változók és az egyes a párkapcsolati formák között, vagyis olyan alapvető jellemzők, mint a kor, a lakóhely/régió, a társadalmi háttér, az iskolázottság továbbá az értékek, hogyan befolyásolják a párkapcsolattípusokat. Az elemzés empirikus alapját egy nagymintás kérdőíves vizsgálat biztosította, amely 2015-ben zajlott a Magyarországgal határos, külhoni magyar régiókban élő fiatalok között. A célcsoportot a 15–29 évesek képezték. A tanulmány deskriptív és többváltozós módszerek segítségével tárja fel a fiatalok párkapcsolati viselkedésének legfőbb jellemzőit. A magyarázó modellek rendszerint több lépésben kerültek tesztelésre, első lépésben csak a szocio-demográfiai változók hatása, majd rendre a társadalmi háttér, az értékorientáció és a nemzetiségre vonatkozó változók hatását is teszteltük.
Az eredmények azt mutatják, hogy a párkapcsolati státuszt erőteljesen befolyásolja a lokalitás, az életkor, a nem és az értékvilág is. A párkapcsolatalakítás szempontjából a Kárpátaljai fiatalok tűnnek a leginkább tradicionálisnak, miközben a Felvidékiek mutatnak leginkább hasonlóságot a kevésbé hagyományos mintákat követő Nyugat-európai fiatalokkal. A tanulmány egyik fő következtetése, hogy miközben a vallásosság és a gyermek jelenléte jelentősen növeli a házasság esélyét, a házasságon kívüli együttélést inkább a karriercélú értékek és az etnikai értelemben vett vegyes családi származás befolyásolja inkább.
Kulcsszavak
fiatalok, párkapcsolati viselkedés, élettársi kapcsolat, házasság, értékek
The study examines the social and demographic aspects of the development of relationship types among young Hungarians across the border. Specifically, it revolves around the question of what kind of correlation can be shown between socio-demographic variables and the individual forms of couple relationships. I.e. basic characteristics such as age, place of residence/region, social background, education, as well as values, how influence the types of relationships. The empirical basis of the analysis was provided by a large-scale questionnaire survey, which took place in 2015 among young people living in Hungarian regions outside Hungary. The target group was 15-29 year olds. Using descriptive and multivariate methods, the study explores the main characteristics of the relationship behavior of young people. The explanatory models were usually tested in several steps, in the first step only the effect of the socio-demographic variables was tested, followed by the effect of the social background, value orientation and nationality variables.
The results show that the relationship status is strongly influenced by locality, age, gender and values. From the point of view of partnering, young people from Transcarpathia seem to be the most traditional, while those from South-Slovakia show the most similarity with young people from Western Europe who follow less traditional patterns. One of the main conclusions of the study is that, while religiosity and the presence of a child significantly increase the chances of marriage, cohabitation outside of marriage is more influenced by career values and mixed family origin in the ethnic sense.
KEY WORDS
young people, relationship behavior, partner relationship, marriage, values
Korábbi lapszámaink elérhetők a Matarka vagy az OSzK Elektronikus Periodika Archívuma honlapján.
A REGIO (1990-2010) repertóriuma elérhető a Transindex Adatbankjából.
A kiadvány a Magyar Tudományos Akadémia, valamint az NKA Ismeretterjesztés és Környezetkultúra Kollégiumának támogatásával készült.