A tanulmány egy boszniai városban megnyilvánuló emlékezetpolitikát vizsgálja. A boszniai muzulmán település, Velika Kladuša a délszláv háború során megosztottá vált: a bosnyákok egyik része a szakadárokkal tartott, míg mások a központi szarajevói hatalommal, akár egy családon belül is. A háború után a hatalomváltásoktól függően emlékeztek, illetve ki- ki a maga áldozatára vagy hőseire, míg az utóbbi időben a felejtést választják, hogy elkerüljék az újabb végleges megosztottságot.
Kulcsszavak: délszláv háború, Bosznia-Hercegovina, Velika Kladuša, bosnyákok, megosztottság, emlékezés, felejtés
The study examines the politics of memory manifested in a Bosnian city. The Bosnian Muslim settlement of Velika Kladuša became divided during the Yugoslav war: a part of the Bosniaks sided with the separatists, while others sided with the central power in Sarajevo, even within the same family. After the war, depending on the changes in power, they remembered their own victims or heroes, while recently they have opted to forget in order to avoid another definite division.
Keywords: Yugoslav war, Bosnia and Herzegovina, Velika Kladuša, Bosnians, division, memory, forgetting
Korábbi lapszámaink elérhetők a Matarka vagy az OSzK Elektronikus Periodika Archívuma honlapján.
A REGIO (1990-2010) repertóriuma elérhető a Transindex Adatbankjából.
A kiadvány a Magyar Tudományos Akadémia, valamint az NKA Ismeretterjesztés és Környezetkultúra Kollégiumának támogatásával készült.